С Днем учителя!

НАСТАЎНІКАМ

У бібліятэку гімназіі ў 2020/2021 годдзе

паступіла новая вучэбна-метадычная літаратура

Баршчэўская, М. Д.Біялогія ў 6 класе: вучэбна-метадычны дапаможнік для настаўнікаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай мовай навучання, [якія працуюць па падручніку "Біялогія, 6" М. Д. Лісава: пераклад з рускай мовы] / А. В. Баршчэўская. — Мінск : Народная асвета, 2019. — 150, [1] с.

Вучэбна-метадычны дапаможнік адрасуецца настаўнікам, якія працуюць па падручніку “Біялогія, 6” М.Д. Лісава.

Мэта дадзенай кнігі – практычная дапамога настаўнікам у арганізацыі адукацыйнага працэсу.

Брилевский, М.Н. География Беларуси в 9 классе : учебно-методическое пособие для учителей учреждений общ.сред. образования с белорус. и рус. яз. обучения / М.Н. Брилевский и [ др.]. — Минск : Издательский центр БГУ, 2020. — 207 с. : ил.

Пособие содержит методические рекомендации по организации образовательного процесса географии Беларуси в 9 классе. Каждая тема соответствует разделам и урокам учебного пособия «География Белоруссии» для школьников. Для каждого урока сформулирована цель, достижение которой раскрывается с помощью тематических заданий. В издании также выделен раздел «Информационный навигатор», который представляет собой QR-коды сайтов, содержащих официальные источники информации. Адресуется учителям географии учреждений общего среднего образования.

Жуковіч, М. В. Літаратурнае чытанне ў 3 класе :вучэбна-метадычны дапаможнік для настаўнікаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай i рускай мовамі навучання / М. В. Жуковіч. — Мінск : Нацыянальны інстытут адукацыі, 2019. — 151, [1] с. :іл.

У вучэбна метадычным дапаможніку прапануюцца прыкладныя распрацоўкі ўрокаў літаратурнага чытання, якія змяшчаюць разнастайныя метады, прыёмы i формы работы з вучнямі творчыя заданні i дадатковыз аймальны матэрыял. Кніга складзена ў адпаведнасці з вучэбнай праграмай i вучэбным дапаможнікам «Літаратурнае чытанне» для 3 класа ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай i рускай мовамі навучання аўтара М. В. Жуковіча.

Вучэбна-метадычны дапаможнік прызначаны для настаўнікаў пачатковых класаў.

Жуковіч, М. В.Літаратурнае чытанне ў 4 класе : вучэбна-метадычны дапаможнік для настаўнікаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання / М. В. Жуковіч. — Мінск : Нацыянальны інстытут адукацыі, 2020. — 192 с.

У вучэбна-метадычным дапаможніку прапануюцца прыкладныя распрацоўкі ўрокаў літаратурнага чытання, якія змяшчаюць разнастайныя метады, прыёмы і формы работы з вучнямі, дадатковы літаратурны матэрыял, творчыя і кантрольна-вымяральныя заданні. Адрасуецца настаўнікам пачатковых класаў, якія працуюць па вучэбным дапаможніку «Літаратурнае чытанне» для 4-га класа ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання аўтара М. В. Жуковіча

Залыгина, Н.А. Педагогическое взаимодействие с родителями учащихся, требующих повышенного внимания : пособие для педагогов учреждений образования, реализующих образовательные программы общего среднего образования, специальных учебно-воспитательных учреждений, специального лечебно-воспитательного учреждения / Н.А. Залыгина, М.Е. Минова. — Минск : Национальный институт образования, 2019.— 192 с.

В пособии представлены научно обоснованные и практико-ориентированные модели педагогического взаимодействия с родителями учащихся, требующих повышенного внимания, содержатся теоретические и методические материалы, которые помогут педагогам организовать и осуществить взаимодействие с родителями. Адресуется учителям, классным руководителям, воспитателям, педагогам социальным и педагогам-психологам

Кудраўцава, С.А. Вывучэнне пытанняў культуры на ўроках гісторыі Беларусі ў 8 класе : дапаможнік для настаўнікаў устаноў агул. сярэд. адукацыі з беларус. і рус. мовамі навучання / С.А.Кудраўцава. — Мінск : Выдавецкі цэнтр БДУ, 2020. — 151, [4] с. : ил.

Дапаможнік прызначаны садзейнічаць настаўніку пры падрыхтоўцы і правядзенні заняткаў па тэмах, звязаных з пытаннямі культуры Беларусі. Ён змяшчае дыдактычныя матэрыялы, біяграфічныя звесткі прадзеячаў культуры, урыўкі з гістарычных дакументаў, а таксама прыклады і апісанні гульняў, квэстаў, праблемныя заданні, прыкладныя тэмы праектаў. Усе гэта прадстаўлена ў выгляде «канструктарскага набору»: настаўнік можа складаць уласныя сцэнарыі заняткаў, арыентуючыся на пазнавальныя магчымасці сваіх вучняў і асабісты вопыт. Значнае месца займае разгляд сэрвісаў Web 2.0, якія могуць дапамагчы настаўнікам і вучням пад час вывучэння пытанняў культуры Беларусі. Адрасуецца настаўнікам гісторыі ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі, а таксама ўсім, хто цікавіцца пытаннямі методыкі выкладання гісторыі.

Матэматыка ў 1 класе : вучэбна-метадычны дапаможнік для настаўнікаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання / Г.Л.Мураўёва [і інш.]. — Мінск : Нацыянальны інстытут выхавання, 2019. — 263 с. : іл.

Прапанаваны вучэбна-метадычны дапаможнік з’яўляецца складовай часткай вучэбна-метадычнага комплексу па матэматыцы для 1-га класа. Дапаможнік прызначаны дапамагцы настаўніку ў распрацоўцы сцэнарыяў урокаў, паколькі змяшчае матэрыял для арганізацыі вусных практыкаванняў і практычных работ, а таксама рэкамендацыі па рабоце з большасцю заданняў вучэбнага дапаможніка і рабочага сшытка.