Памяткі чытачам і іх бацькам

Дата: 23 апреля 2018 в 13:46, Обновлено 23 апреля 2018 в 13:49

Паважаныя бацькі!

Навучэнцы гімназіі маюць права атрымліваць на перыяд навучання дзяржаўныя падручнікі ў гімназічнай  бібліятэцы. Пры гэтым яны абавязаны акуратна адносіцца да падручнікаў і вяртаць іх у бібліятэку ў належны тэрмін і ў  добрым стане. Бібліятэкары,  у адпаведнасці са службовай інструкцыяй і палажэннем Статута гімназіі, абавязаны кантраляваць захаванасць фонду школьных падручнікаў у адпаведнасці з Правіламі карыстання бібліятэкай і прымяняць дысцыплінарныя меры да нядбайных чытачоў (патрабаваць вяртання пазык, замены сапсаваных або згубленых кніг, адмаўляць парушальнікам ў праве карыстацца бібліятэкай).

Зыходзячы з вышэйсказанага, мы просім, паважаныя бацькі, вашай дапамогі ў пытаннях захаванасці кніг. Прыміце да ведама нашы парады:

• знайдзіце месца для падручнікаў, да якога няма вольнага доступу малодшых дзяцей і хатніх жывёл;

• кантралюйце наяўнасць вокладак на падручніках, пры неабходнасці - замяняйце тыя якія прыйшлі ў непрыгоднасць;

• не ўжывайце самаклейная плёнкі ў якасці вокладак;

• памятайце: у школьных падручніках забараняецца рабіць любыя паметкі ручкай;

• пры неабходнасці рамонту падручніка выкарыстоўвайце клей ПВА і паперу.

Дзякуй за разуменне!

Выказваем надзею, што сумесныя нашы з вамі намаганні прадоўжаць жыццё школьных падручнікаў.

ПАМЯТКА АБ ЗАХАВАНАСЦІ ШКОЛЬНЫХ ПАДРУЧНІКАЎ

Дарагі сябар!

Ты атрымаў у часовае карыстанне падручнікі – школьную ўласнасць.

Ад цябе залежыць, ці будуць падручнікі ў належным стане (акуратнымі) і змогуць імі карыстацца іншыя вучні.

Кожная зробленая табой пазнака скажае змест матэрыялу, наносіць шкоду навучальнаму працэсу.

Патрабаванні па захаванні падручнікаў.

1. Вучні падпісваюць кожны падручнік, атрыманы з фонду школьнай бібліятэкі ў адведзеным для гэтага месцы, указаўшы прозвішча, імя, імя па бацьку, клас, навучальны год. Падручнік павінен мець здымную вокладку.

2. Бруднымі рукамі падручнік браць нельга.

3. Падручнікі нельга даваць малым дзецям, яны могуць яго сапсаваць.

4. Падкрэсліваць, пісаць, маляваць у школьным падручніку строга забараняецца.

5. У падручніку павінна быць закладка, нельга выкарыстоўваць аловак, лінейку, сшытак і г. д.

У выпадку страты, псавання падручнікаў бацькі (або законныя прадстаўнікі) вучняў, замяняюць іх новымі падручнікамі  або раўназначнымі па ўзгадненні са школьнай бібліятэкай. У выпадку неабходнасці падручнікі рамантуюць (падклейваюць, падчышчаюць і г. д.).

Беражыце школьныя падручнікі! Памятайце: выхаваны, культурны чалавек не можа быць нядбайным у адносінах да кнігі – крыніцы ведаў!