Переход платформы на новый учебный год!

План работы кіраўніка па ваенна-патрыятычнаму выхаванню ДУА «Гінмзія г.Асіповічы» на 2021/2022 навучальны год

Дата: 24 ноября 2019 в 23:07, Обновлено 19 ноября 2021 в 15:58

работы кіраўніка па ваенна-патрыятычнаму выхаванню

ДУА «Гінмзія г.Асіповічы» на 2021/2022 навучальны год

Назва мерапрыемства

Тэрмін

Адказныя

Арганізацыйна-метадычнае і інфармацыйнае суправаджэнне дзейнасці па ваенна-патрыятычнаму выхаванню

1.

Арганізацыя мерапрыемстваў па ваенна-патрыятычнаму выхаванню, з улікам календара дзяржаўных святаў, святочных дзен і памятных дат

Кіраўнік па ваенна-патрыятычнаму выхаванню (далей – кіраўнік па ВПВ)

2.

Супрацоўніцтва гімназіі з вайсковай часцю 12147

Распрацаваць план правядзення сумесных мерапрыемстваў

• 01.09.2021

Намеснік дырэктара па выхаваўчай рабоце (далей – намеснік дырэктара па ВР), кіраўнік па ВПВ

3.

Асвятленне на сайте гімназіі, у сацыяльных сетках, інфармацыйных стэндах дзейнасті па ваенна-патрыятычнаму выхаванню

Кіраўнік па ВПВ, настаўнік інфарматыкі

4.

Кантроль за правядзеннем мерапрыемстваў ваенна-патрыятычнага накірунку

Намеснік дырэктара па ВР

5.

Арганізацыя цэрыманіялаў (мітынгаў) каля мемарыялаў, абеліскаў воінскай славы, братэрскіх магіл воінаў, загінуўшых у гады Вялікай Айчыннай вайны

Май 2022

Кіраўнік па ВПВ, педагог-арганізатар

Увекавечанне памяці загінуўшых пры абароне Бацькаўшчыны і захаванне памяці пра ахвяраў вайны.

Турысцка-экскурсійная дзейнасць

6.

Правядзенне тэматычных экскурсій для навучэнцаў гімназіі па гістарычным месцам, звязаных з перыядам Вялікай Айчыннай вайны (Брэсцкая крэпасць, Беларускі дзяржаўны музей гісторыі Вялікай Айчыннай вайны, Дзяржаўны музей гісторыі Узброеных Сіл Рэспублікі Беларусь, МК «Хатынь», ГКК «Лінія Сталіна», мемарыяльны комплекс «Трасцянец» і інш.)

У адпаведнасці з планамі класных кіраўнікоў

Кіраўнік па ВПВ, педагог-арганізатар, класныя кіраўнікі

7.

Правядзенне турысцкіх паходаў, злетаў, спаборніцтваў, а таксама «зорных паходаў», экспедыцый па месцах баявой славы

8.

Арганізацыя шэўства над удзельнікамі Вялікай Айчыннай вайны, працаўнікамі тылу і сем’ямі загінуўшых вайскоўцаў, ветэранамі працы, пажылымі людзмі.

На працягу года

Кіраўнік па ВПВ, педагог- арганізатар, першасныя арганізацыі грамадскіх аб'яднанняў «БРПА», «БРСМ» (далей ‑ ГА  «БРПА»,  ГА «БРСМ»)

9.

Правядзенне акцый па добраўпарадкаванні мемарыялаў і помнікаў воінскай славы, надмагільных збудаванняў на воінскіх могілках. (Магіла Крыловіча на Гарадскіх могілках)

На працягу года

Кіраўнік па ВПВ, педагог-арганізатар, ГА «БРПА», ГА «БРСМ»

10.

Правядзенне месячніка ваенна-патрыятычнай работы, дзен воінскай славы з удзелам ветэранаў-франтавікоў, відавочцаў і ўдзельнікаў ваенных падзей, воінаў-інтэрнацыяналістаў.

люты 2022

Кіраўнік па ВПВ, педагог-арганізатар, ГА «БРПА», ГА «БРСМ»

11.

Правядзенне пошукавай работы на базе ўстановы культуры “Асіповіцкі раенны гісторыка-краязнаўчы музей”, папаўненне экспазіцыі музея, правядзенне інфармацыйных гадзін, урокаў мужнасці, лекцый на базе музея.

Кіраўнік па ВПВ, , педагог-арганізатар

12.

Арганізацыя паказаў з наступным абмеркаваннем хроніка-дакументальных, кіна- і відэастужак аб Вялікай Айчыннай вайне і іншых падзеях ваенных ліхалеццяў на тэрыторыі Беларусі.

Кіраўнік па ВПВ, педагог-арганізатар

Акцыі і мерапрыемствы ваенна-патрыятычнага напрамку

13.

Рэспубліканскія патрыятычныя акцыі “Да абароны Бацькаўшчыны гатовы”, “Служым Беларусі”.

14.

Удзел у ваенна-спартыўнай гульне “Мяжа”.

11 верасня 2021

Намеснік дырэктара па ВР, кіраўнік ВПВ, педагог-арганізатар, настаўнікі фізічнай культуры

15.

Патрыятычная акцыя па стварэнню макетаў спаленых весак Магілеўскай вобласці ў гады Вялікай Айчыннай вайны. (в.Бортнае)

23.09-15.12.2021

Творчая група настаўнікаў, бацькоў, вучняў, кіраўнік па ВПВ

16.

Мерапрыемствы, прысвечаныя важным гістарычным і памятным датам Узброеных Сіл

Кіраўнік па ВПВ

17.

Спартыўна-патрыятычныя лагеры, злеты з навучэнцамі на базе злучэнняў і вайсковых часцей

18.

Месячнік абаронча-патрыятычнай і спартыўнай работы, прысвечаны Дню абаронцы Айчыны

Люты 2022

Кіраўнік ВПВ, настаўнікі фізічнай культуры, педагог-арганізатар

19.

Рэспубліканская дэкада «Афганістан у лёсах нашых землякоў»

люты 2022

20.

Усебеларуская маладзежная экспедыцыя «Маршрутамі памяці. Маршрутамі адзінства»

21.

Рэспубліканская патрыятычная акцыя «Іх подзвіг у памяці нашчадкаў захаваем»:

рэспубліканская навучна-практычная канферэнцыя навучэнцаў «Вялікая Айчынная вайна: гісторыя і памяць»

рэспубліканскі конкурс «Лістаючы старонкі сямейнага альбому»

2021-2022

22.

Рэспубліканская акцыя «Беларусь памятае»

Педагог-арганізатар, кіраўнік па ВПВ

23.

Акцыі ”Салют, Перамога!”, “Ветэран жыве побач”

01-09.05.2022

24.

Святочная праграма “Дзень Перамогі”

07.05.2022

25.

Рэспубліканская канферэнцыя «Пошукавая і даследчая дзейнасць як эфектыўны сродак патрыятычнага выхавання навучэнцаў»

Педагог-арганізатар, кіраўнік па ВПВ

26.

У адпаведнасці з раённым планам

27.

Рэспубліканская ваенна-патрыятычная гульня «Зарніца» і спартыўна-патрыятычная гульня «Зарнічка»

Пастаянна

Педагог-арганізатар, кіраўнік па ВПВ, ГА «БРПА»

28.

Рэспубліканская спартакіяда сярод дзяцей і моладзі (турызм спартыўны, арыентаванне спартыўнае)

29.

Мерапрыемствы грамадзянска-патрыятычнага напрамку зумесна з ГА «БРСМ», ГА «БРПА»:

піянерскія зборы, велапрабегі;

ваенна-гістарычныя вэб-квэсты;

святы піянерскай дружбы і інш.

Пастаянна

Кіраўнік па ВПВ, ГА «БРПА», ГА «БРСМ»

Кіраўнік па ваенна-патрыятычнаму выхаванню                                                  В.А.Шамак